Peršokti prie turinio

Akvariumų forumas | Sveiki atvykę!
Kaip pastebėjote iš puslapio pavadinimo, šis projektas skirtas visiems, besidomintiems akvariumininkyste - tiek gėlavandene, tiek ir jūrine. AQUARIUM.LT sukurtas, gyvena ir auga savo lankytojų "aqua-ligonių" pagalba. Jūs visada laukiami ir galite prisidėti prie forumo gyvenimo, pasidalinti savo patirtimi, nuomone. Nepriklausomai nuo to, ar Jūs tik svajojate apie akvariumą, ar Jūs turite jų 28 vnt. jau 60 metų, šis forumas Jums atvertas. Savo patirtimi galite pasidalinti rašydami straipsnius bei dalyvaudami forume. Iškilus klausimams ar nesusipratimams, kreipkitės į pačius aktyviausius. Tad "aqua-ligoniai" visų Lietuvos kraštų, junkitės!
Užsiregistruokite, kad galėtumet naudotis visais puslapio ištekliais: rašyti į forumą, vertinti kitus forumo dalyvius, naudotis asmeninėmis žinutėmis, keisti savo būseną, rašyti bei skaityti straipsnius, valdyti savo profilį ir dar daug visko. Jeigu jau turite savo profilį, prisijunkite čia - kitu atveju užsiregistruokite jau dabar!

Close Open
Close Open

Ieškoti straipsniuoseRecent Comments


Naujausios forumo temos

- - - - -

"PIGI" CO2 DIY (pasidaryk pats) SISTEMA


“PIGI” CO2 DIY (pasidaryk pats) SISTEMA Nutaręs įsigyti akvariumą, tariau sau, kad turėsiu paprastutį gyvą kampelį. “Paprastutį” - mano supratimu reiškė, kad nebus jokių “aukštų technologijų”. Tada dar nežinojau, ką reiškia tokios frazės kaip “bačka”, “braškė” ar “protoka”. Maniau, kad paprastam augaliniam akvariumui pakaks kelių populiarių augaliukų, kuriuos gausiu iš pažįstamų akvariumininkų ir kelių nelepių žuvyčių. Viskas pasikeitė, kai pradėjau rimčiau tuo domėtis, skaityti literatūrą, lankytis pagrindinėse Lietuvos akvariumininkų interneto svetainėse. Prisižiūrėjęs puikių akvariumų fotonuotraukų (nebuvau išimtis ir labai žavėjausi Amano akvariumais), greitai supratau, kad į savo akvariumą žiūriu be jokio entuziazmo. Susipažinęs su patyrusiais akvariumistais (tokiais kaip Gediminas, Žilvinas, Gintaras, Valentinas, Dmitrijus, Audrius, Sigis ir kt.) pamačiau kelis jų akvariumus gyvai. Po tokių vaizdų į savo akvariumą galėdavau žiūrėti tik po geros savaitės, kai įspūdžiai bent truputį atlėgdavo. Štai tada ir įvyko lūžis, nes norėjosi kažko panašaus, o mano skurdūs, susisukę augaliukai tiesiog kėlė pasigailėjimą, jei ne juoką (žr. pav. 1 ir 2).
Nuotrauka

Nuotrauka

Gana, tariau sau, ir ėmiausi žygių CO2 sistemos įdiegimui savo akvariume. Skaičiau literatūrą, internetą, klausinėjau forume. Tada ir sužinojau ką reiškia “braškė” ir su kuo ji valgoma :). Bet supratau, kad “braškė” man netinka iš principo, nes esu tinginys iš prigimties ir terliotis su tom maisto medžiagom maždaug kas dvi savaites man buvo nepriimtina, o ir paskaičiavus visa tai nėra taip pigu, kaip gali pasirodyti. Todėl pradėjau ieškoti techninės sistemos. Tikriausiai, kaip ir daugelis iš mūsų, pradėjau visų pirma domėtis “firminėmis” sistemomis, kuriose yra viskas vienoj krūvoj. Tačiau entuziazmas greitai atvėso, kadangi tokių sistemų kaina svyravo apie vieną tūkstantį litų, kas man buvo visiškai nepriimtina. Pradėjau “kombinuoti”.
Iš pradžių gavau medicininio deguonies balioną iš karinio lėktuvo (žr. 3 pav.).

Nuotrauka


Sistema pakankamai paprasta, nes nieko joje man pačiam konstruoti nereikėjo ir, kaip vėliau paaiškėjo, pakankamai efektyvi. Pagrindinis minusas - šiame balione negalima laikyti skysto CO2, kurio slėgis sudaro apie 50 atmosferų. Kadangi balione buvo laikomas suslėgtas O2, pamaniau, koks skirtumas kokios dujos bus jame ir balioną užpildžiau suslėgta (neskysta!) angliarūgšte. Pabandymui balioną užpildžiau iki manometro parodymo 10 (maksimalus leistinas suspaudimo laipsnis - 30). Tokiu būdu anglies dvideginiu savo akvariumą aprūpinau gerus 3 mėnesius. Burbuliukus leidau per medinį “akmenuką”. Nuostoliai dideli, bet dujų ištirpdavo pakankamai, o kaip minėjau pradžioje, tenorėjau pažiūrėti, koks bus poveikis augalams. Pirmą vakarą buvau tiesiog priblokštas. Tiek burbuliukų ant augalų lapų nebuvau matęs per visą savo trumpą akvariumininko karjerą. Nežinau kodėl, bet didžiausią įspūdį paliko anubias, kurio visų lapų apatinė pusė buvo padengta mažyčiais deguonies burbuliukais. Po tokių rezultatų, išsišiepęs vaikščiojau gerą savaitę. Supratau, kad be CO2 sistemos savo akvariumo nebeįsivaizduoju.
Kadangi šitas balionas manęs netenkino (reikėdavo reguliuoti dujų padavimą kiekvieną dieną: ryte atsukti ir sureguliuoti padavimą, nakčiai padavimą nutraukti), todėl pradėjau galvoti, kaip įsigyti ar susikonstruoti rimtesnę sistemą. Pagrindinis sistemos mazgas - reduktorius, jis sudaro ir sistemos kainos liūto dalį. Parduotuvėse jo kaina svyruoja apie 80 litų. Ėmiausi žygių, kaip išsiversti be reduktoriaus. Pabandžiau sukonstruoti dviejų čiaupų mazgą vietoje reduktoriaus. Kai kas iš jūsų, galbūt, netgi prisimins šia tema mano pradėtą diskusiją forume. Logika buvo paprasta: reduktoriaus darbas – sumažinti baliono slėgį nuo maždaug 50 iki kelių atmosferų ar net kelių atmosferos dalių. Taigi, pirminis čiaupas buvo atidaromas labai mažai, iškart po jo esantis čiaupas taip pat buvo atidaromas labai mažai. Iš esmės tokia sistema veikė, pats ja naudojausi apie savaitę. Bet negaliu pasigirti, kad buvo lengva ją sureguliuoti. Todėl ir ji manęs netenkino, pradėjau domėtis, kodėl visdėlto reikalingas reduktorius. Ir, kai radau internete labai paprastą ir aiškų reduktoriaus brėžinį (žr. 4 pav.), viskas paaiškėjo.

Nuotrauka


Reduktorius veikia svarstyklių principu, todėl jame susikaupiantis išeinantis dujų slėgis yra pastovus, o jei atsitiktų kažkas nenumatyto ir išėjimo anga užsiblokuotų, reduktorius uždarytų pirminę angą ir dujos paprasčiausiai nustotų tekėjusios. Mano dviejų čiaupų sistema šito neturėjo, todėl nebuvo 100 procentų saugi. Taip supratau, kad dujinis reduktorius yra būtinas.
Taigi, ir toliau turėjau peno pamąstymams ir “kombinavimams”. Mąsčiau paprastai - ko reikia mano būsimai sistemai:
  • baliono su dujomis;
  • reduktoriaus;
  • adatinio vožtuvo (kas iš esmės yra paprasčiausias čiaupas);
  • žarnelės dujoms į akvariumą paduoti.
Prie viso to galima papildomai pridėti:
  • elektromagnetinį vožtuvą;
  • atbulinį vožtuvą;
  • CO2 tirpinimo reaktorių.
Dviračio išradinėti nesiruošiau, todėl pamaniau, kad optimaliausias balionas bus CO2 gęsintuvas, kaip ir pas daugelį akvariumininkų. Jis nedidukas, lengva pastatyti kamputyje, be to, tokius balionus galima užpildyti, kai dujos pasibaigs. Maždaug tokį, kaip pavaizduota 9 pav., man “sukombinavo” brolis iš savo darbovietės. Be abejo, užpildytą. Truputi paplušėjau ir iš paprasčiausio gęsintuvo padariau štai tokios išvaizdos suskystintų dujų balioną (5 pav.).

Nuotrauka

Reduktorių paėmiau paprasčiausią rusišką, tiesa, jis skirtas deguonies dujoms, bet vėlgi neradau argumentų, kodėl jis negalėtų tikti angliarūgštei (6 ir 7 pav.).

Nuotrauka

Nuotrauka

Teko skaityti, kad nuo CO2 kietėja deguonies reduktoriaus guminės membranos. Tačiau praktiškai to nesu patyręs ir negaliu šio fakto patvirtinti, bet jei ir sukietės, tikiuosi, nebus didelių problemų ir išlaidų nupirkti naują membraną ar naują reduktorių. Tam, kad pritvirtinti patį reduktorių ir adatinį vožtuvą prireikė perėjimų, kuriuos man ištekino iš bronzos (8 pav.). Viso 3 vnt.

Nuotrauka

Tokiu būdu mano sistema jau lyg tai paruošta. Bendras vaizdas būtų toks, kaip pavaizduota 9 pav.

Nuotrauka

Taigi, susukau ir pajungiau žarnelę. Kaip minėjau- paprasčiausiai, tiesiai į akvariumą, be jokių tirpinimo reaktorių, per medinuką. Taigi, baigiu pasakojimą apie CO2 sistemos “kombinavimą”. Be abejo, dabar ruošiuosi ją kiek patobulinti, noriu pritaisyti tirpinimo reaktorių bei elektromagnetinį vožtuvą. Vėlgi dviračio neišradinėsiu, tirpinsiu tokiu pat principu kaip tai daroma Zoologijos sodo sistemoje, t.y. per paprasčiausią žarnelę, apvyniotą ant vamzdžio. Elektromagnetinio vožtuvo tvirtinimą puikiai forume pademonstravo Dydya, belieka tokį patį daiktą įsigyti ir prisikonstruoti. Tai tiek to stebuklingojo anglies dvideginio sistemos. O kai viskas veiks (reduktorius, elektromagnetinis vožtuvas su laiko rėle), nebereikės kišti nagų ir viską reguliuoti, galėsiu skirti šį laiką gėrėjimuisi akvariumu :)
Be abejo ne vienam kils klausimas, kiek tai man kainavo. Ką gi, pabandysiu pateisinti straipsnio pavadinimą “pigi” CO2 sistema. Kaip jau minėjau man balioną parvežė brolis, mano tėvukas pakankamai auksinių rankų meistras, taigi, perėjimus man ištekino jis, pas tėvuką radau ir nuo seno užsigulėjusį deguonies dujų reduktorių. Adatinį vožtuvą (čiaupą) taip pat radau kažkur besimėtantį. Taigi, kaip jau tikriausiai supratot, man ši sistema nekainavo grynų pinigų, nes gaminimo proceso metu nubrozdintų rankų ir išgerto alaus aš neskaičiuoju :)
Bet straipsnį pavadinau “pigi”, o ne “nemokama” sistema. Priežastis paprasta: pasigaminęs sistemą norėjau sužinoti, kiek man tai būtų kainavę, jei viską tektų įsigyti už pinigus. Ir štai ką išsiaiškinau:
Jei pirkti užpildytą CO2 gęsintuvą iš kokios nors įmonės, tai kainuotų apie 70 litų (aišku, priklausomai nuo gęsintuvo talpos). Kainas galima labai greitai sužinoti internete, paprasčiausiai "paguglinus".
Svarbu: noriu atkreipti Jūsų dėmesį į vieną dalyką: jei kas įsigysite CO2 gęsintuvą, tokį, koks pavaizduotas 10 pav.

Nuotrauka

tai turėkite galvoje, kad toks gęsintuvas turi vieną pakankamai didelį trūkumą - rankenėlės (parodyta rodykle) pagalba yra nuspaudžiamas pirminis gęsintuvo vožtuvas ir atidaromas išėjimas dujoms. Tačiau tokie gęsintuvai “apskaičiuoti” praktiškai vienkartiniam panaudojimui, todėl guminės tarpinės, kurios yra įrengtos viduje pakankamai nepatvarios ir po keliolikos paspaudimų paprasčiausiai suplyšta. Šį faktą man patvirtino ir meistrai, kurie užsiima CO2 dujų pildymu. Taigi, dujos vietoj to, kad tekėtų ten, kur mums reikia (tiesiai į reduktorių), paprasčiausiai dingsta per atsiradusius plyšius. Todėl patarčiau rankenėlę nuspausti tik tuo atveju, kai visa sistema yra paruošta naudojimui ir reduktorius tvirtai pritvirtintas jam priklausančioje vietoje. Dėl šios priežasties jau ne kartą esu matęs, kad toks netobulas gęsintuvo vožtuvas yra pakeičiamas paprastu dujiniu čiaupu, kaip pavaizduota 11 paveikslėlyje.

Nuotrauka

Toliau apie kainas. Reduktoriaus kaina iš viso juokinga - nuo 10 iki 15 litų. Kalbu apie rusišką deguonies reduktorių (6 ir 7 pav.). Tokias kainas diktuoja “rinka” :) t.y. maždaug tiek už jį prašoma sendaikčių turguje, tame pačiame Kauno Vilijampolės turgelyje, kuriame kiekvieną sekmadienį apsilanko didžioji dalis Kauno akvariumininkų ;) Be abejo, ši kaina gali svyruoti priklausomai nuo to, kokiame turguje ir kas tai parduoda ;) Beje, dar viena įdomi detalė – nors turgus ir vadinamas sendaikčių turgumi, mano matyti keli tokie reduktoriai buvo visiškai nauji, nenaudoti. Galima sakyti, dar kvepėjo gamyklos dažais. Dar nusistebėjau ir iš kur tie pardavėjai jų dar gauna. Taip pat dar reiktų atkreipti dėmesį į reduktoriaus monometrus. Pabandysiu trumpai apie juos (12 pav.).

Nuotrauka


Pirmas (kairėje) monometras rodo spaudimą pačiame balione, t.y. ateinantį spaudimą į reduktorių. Šis monometras tikrai nėra reikalingas, kadangi visi žinome, kad skysto CO2 spaudimas yra apie 50 atmosferų, todėl ir šio monometro parodymai bus pastovūs tol, kol balione yra bent lašelis skystų dujų. Kai šio monometro parodymas pradeda mažėti, tai reiškia, kad dujų balione liko visai nedaug ir metas pamastyti apie papildymą. Dėl šios priežasties pirmas maniškis monometras nėra pakeistas “galingesniu”. Jis pastoviai nusisukęs iki “dugno”, bet visiškai nesuku sau dėl to galvos.
Antrasis (dešinėje) monometras rodo iš reduktoriaus išeinantį spaudimą. T.y. spaudimą kurį norima sureguliuoti. Čia būtų geriau kuo tikslesnis monometras. Pvz. mano atveju viena padala atitinka 0,1 atmosferos. Tai palengvina dujų reguliavimą ir jų padavimą į akvariumą. Tame pačiame sendaikčių turguje už panašų monometrą prašė 5 litukų, bet gerai pasiderėjus manau atiduotų ir už 3 ;) Mano matytas monometras taip pat buvo “naujas”, tiksliau - nenaudotas.
Belieka pridurti, kad nors toks reduktorius ir yra pakankamai gremėzdiškas, neišvaizdus, tačiau savo darbą atlieka puikiai. Galima nureguliuoti dujų padavimą pakankamai tiksliai naudojantis tik paties reduktoriaus rankenėle, net nenaudojant adatinio vožtuvo.
Liko pasakyti, kad viskas kol kas ką pirkau tai dujų padavimo šlangelė. Kaina 1 m iki 1 lito, priklausomai nuo to kiek, kokioje parduotuvėje ar netgi kokios spalvos ją pirksi ;)
Taigi susumavus visas mano paminėtas kainas gauname:
Gesintuvas ~70 lt
Reduktorius ~15 litų
Šlangelė ~iki 10 litų
Viso: ~95 litukai
Belieka prie išlaidų pridėti adatinio vožtuvo kainą ir perėjimų tekinimą/pirkimą. O žinant lietuvių būdą taupyti visur ir viską, bei gebėjimą karštai derėtis, manau net ir pridėjus šių detalių kainas sunkiai perkopsim 150 litų ribą. Štai todėl ir pavadinau straipsnį “pigi” CO2 sistema. Manau tai tikrai pakankamai pigu, na bent jau netiek brangu, kad ir toliau akvariumininkų forume dejuoti kaip brangu turėti CO2 sistemą. O jei ką nors jaudina tokios sistemos eksploatacija, tai galiu pasakyti, kad tokio mano minėto baliono užpildymas kainuoja iki 10 litų, bet pildyti jį teks tikrai nedažniau kaip 1 karta į metus. Taigi pakankamai rimtai vertėtų apmąstyti ar verta prasidėti su “braškėmis”. Na, o kas dar skeptiškai vertina šiuos mano blevyzgojimus, siūlau pažiūrėti į paskutinį paveiksliuką, kuriame užfiksuotas mano akvariumas, koks jis buvo maždaug prieš mėnesį, be to turiu prisipažinti, kad CO2 nebeleidžiu jau gerus pora mėn., nes neprisiruošiu užpildyti ir palyginkit jį su ankstesniais 1 ir 2 paveiksliukais.

Nuotrauka

Pabaigai gal ir pasikartosiu, bet pasakysiu, kad dviračio tikrai neišradinėjau, nemažai akvariumininkų jau seniausiai yra pasidarę lygiai tokias pat ir netgi žymiai tobulesnes sistemas, todėl nieko nenorėjau pritrenkti savo “apsukrumu” ar inžinieriniais sugebėjimais, paprasčiausiai nepatingėjau pasėdėti kelis vakarus prie kompiuterio ir viską smulkiai aprašyti. Be to tokių straipsnių internete devynios galybės, todėl viskas ką padariau, tai tik pridėjau kelis savo komentarus, pastebėjimus bei nuotraukas ir tikiuosi, kad toks straipsniukas padės bent keliems žmonėms nesibaidyti CO2 sistemų dėl tariamo jų brangumo, o galbūt bent vienam pradedančiajam net paaiškins kas yra kas ;)
Ačiū visiems kas iškentė mano rašliavas iki galo :)

Pagarbiai Egidijus (Iceman)

0 Komentarai